Europos Komisijos Pirmininkės metinis pranešimas #SOTEU – naujo Europos politinio sezono atidarymo kalba. Įdomių dalykų pasakyta daug, bet štai kokius 6 šiandienos pranešimo akcentus sudėliojo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega
Stiprus Europos Komisijos pirmininkės State of the European Union pranešimas šiandien. Paskutinis prieš Europos Parlamento rinkimus 2024 m. birželį. Ir apžvelgiantis 4 metus darbo Rusijos karo prieš Ukrainą, iki tol – COVID’o aplinkybėmis (TIK keturis metus, nes šis sudėtingas laikotarpis atrodo trunka gerokai ilgiau).
Kaip ir kiekvienais metais, tai naujo Europos politikos sezono atidarymo kalba, nes būtent su ja iškeliami nauji ES pasiūlymai – naujojo politikos sezono rezoliucijos.
Man stipriausia vieta, kai Komisjos pirmininkė kalba apie Europą kaip namus ukrainiečiams, nes namai yra vieta, kur vienas kitu pasitikime.
Įdomių dalykų kaip niekada daug, išskirsiu šešis:
1. Parama Ukrainai nesustoja ir nesustos. Nuo pabėgėlių priėmimo ir geriausių sąlygų gyventi ES sudarymo iki finansinės pagalbos iki šaudmenų pirkimo, Rusijos karo nusikaltimų tyrimo.
2. Daug dėmesio ES plėtrai. Aiškus palaikymas, kad Ukrainos, Moldovos ir Vakarų Balkanų šalių vieta yra ES. Ir taip pat aiškus pasakymas, kad plėtrai užtikrinti reikia ne tik šalių kandidačių progreso, tačiau ir vidinės diskusijos pačioje ES. Žingsniai, kaip tas diskusijas pradėti.
3. Labai daug dėmesio žaliajam kursui, kuris turi tęstis. Nes jis taip pat kuria darbo vietas naujai pramonei – pvz., vėjo energetikai, kurios plėtrai ateis naujas paramos paketas. Kitose naujos pramonės srityse numatomas dialogas, kad sukurtume naujus verslo modelius pramonės dekarbonizacijai.
4. Kinija. Ne vienas priminimas, kad ES gins savo interesus: paskelbiamas naujas antisubsidijų tyrimas dėl Kinijoje gaminamų elektrinių automobilių, primenama apie nesąžiningų Kinijos prekybos praktikų įtaką saulės energijos industrijai, primenama apie Kinijos taikomus eksporto apribojimus retiesiems metalams galijui ir germanijui. Tai nereiškia, kad santykiai nutraukiami, tačiau turi būti mažinama iš santykių su Kinija atsirandanti rizika.
5. Labai daug dėmesio ekonomikai. Čia svarbūs palengvinimai verslui ir konkurencingumo didinimas. Konkretus tikslas – 25% sumažinti ataskaitų teikimo reikalavimus ES lygmeniu.
6. Dirbtinis intelektas ir skaitmena. Su Digital Markets Act ir Digital Services Act ES nuėjo toli tvarkydama skaitmeninio pasaulio Laukinius Vakarus. Atėjo laikas sukurti minimalius daugumo ir etikos standartus dirbtiniam intelektui, pasauliniu lygmeniu.